skip navigation

Award Winners

Congratulations to the 2021-22 Award Winners!

Hall of Fame

Won all four (4) MWT Events

All-Midwest

Won three (3) MWT Events

Belt Winner

Placed 1st-4th in 3 of 4 MWT Events

            Yellowjacket Badgerland Hawkeye Gopher State
Belt Winner 1st/2nd Benjamin Ahedo Long Prairie MN 1st - 60 1st - 60 2nd - 65 2nd - 60
Belt Winner 5th/6th Kane Akkerman Luverne MN 2nd - HWT 1st - HWT 3rd - HWT  
Belt Winner 3rd/4th Michael Alexander Winona MN 2nd - 105 1st - 115 2nd - 115  
Belt Winner 3rd/4th Jonah Anderson Watertown SD 3rd - 75   3rd - 75 3rd - 75
Belt Winner 7th/8th Jacob Anderson Menomonie WI 4th - 130 4th - 130 1st - 130 3rd - 130
Belt Winner 7th/8th Aidan Aure Menomonie WI   2nd - 90 3rd - 90 1st - 90
Belt Winner 7th/8th Mason Avila Decorah IA 3rd - 125   1st - 125 3rd - 125
Hall of Fame 3rd/4th Noah Bartkowicz Albany MN 1st - 75 1st - 75 1st - 75 1st - 75
Belt Winner 5th/6th Nolan Bloch Cottage Grove MN 3rd - 65 2nd - 65   4th - 65
Belt Winner 5th/6th Kolten Bollig Evansville WI 3rd - 82 1st - 82 3rd - 82  
Belt Winner 7th/8th Steve Brandenburg Lake Mills IA 2nd - 140 1st - 140 1st - 140  
Hall of Fame 5th/6th Landen Brooks Cottage Grove MN 1st - 102 1st - 102 1st - 110 1st - 110
Belt Winner 3rd/4th Beckham Bunkowske Perham MN 4th - 85 3rd - 85 1st - 90  
Belt Winner 7th/8th Alex Buskirk Six Lakes MI 1st - 115 3rd - 115 4th - 115  
Belt Winner 7th/8th Jaxon Busse Linden WI 1st - 150 1st - 150 2nd - 140  
Belt Winner 5th/6th Joey Cady Winona MN 1st - 74   1st - 74 2nd - 74
Belt Winner Pre-K/K Jaxon Cardinal Byron MN 1st - 45 2nd - 50   1st - 45
Belt Winner 7th/8th Liam Collins Savage MN 2nd - 80 1st - 80   1st - 80
Belt Winner 5th/6th Seth Cossentine Roseau MN 2nd - 155 2nd - 155 2nd - 155 3rd - 155
Belt Winner 7th/8th Brayden Crosser Grimes IA 4th - 125   3rd - 125 1st - 125
Belt Winner 3rd/4th Kameron Cushman Marion IA 3rd - 56 2nd - 56 4th - 56  
Belt Winner 3rd/4th Declan Dahl Ramsey MN 2nd - 80 3rd - 80 2nd - 80 2nd - 80
Belt Winner 7th/8th Landen Davis Eddyville IA 3rd - 105 4th - 105   3rd - 110
Belt Winner 3rd/4th Beau DeLong Durand WI 2nd - 85 2nd - 85 3rd - 85  
Belt Winner 5th/6th Evan Dingwall Brandon MN 2nd - 102 3rd - 102 2nd - 102  
Belt Winner 3rd/4th Ryker Duellman Buffalo City WI 3rd - 80   1st - 80 3rd - 80
Belt Winner 7th/8th Treston Eckstein Markesan WI 1st - 160 3rd - 160   1st - 160
All-Midwest 7th/8th Luke Egan Cedar Springs MI   1st - 100 1st - 100 1st - 105
Belt Winner 3rd/4th Isaiah Engels Northfield MN 1st - 95 1st - 85   2nd - 90
Belt Winner 7th/8th Easton Enyeart Ames IA 4th - 80 3rd - 80   1st - 75
Belt Winner 3rd/4th Hunter Erdmann Manitowoc WI 4th - 72   1st - 72 2nd - 72
Belt Winner 3rd/4th Zayne Flaskey Lakeville MN 4th - 56 3rd - 56 3rd - 56 2nd - 56
Hall of Fame 3rd/4th Jett Foster Pine Island MN 1st - 63 1st - 66 1st - 63 1st - 63
Belt Winner 7th/8th Cooper Franklin Alburnett IA 2nd - 105 2nd - 105 3rd - 105  
All-Midwest 1st/2nd Liam Freeman Truman MN 2nd - 65 1st - 70 1st - 60 1st - 65
Belt Winner 7th/8th Brady Gesler Rice Lake WI   3rd - 100 4th - 105 2nd - 105
Belt Winner 5th/6th Colton Glende Medford MN 3rd - 102 2nd - 102 1st - 102 2nd - 102
Belt Winner 1st/2nd Kole Goodell Rutland IA 2nd - 60 2nd - 60 3rd - 60  
Belt Winner 3rd/4th Logan Goodreau Neenah WI 4th - 66 4th - 66 2nd - 66  
Belt Winner 3rd/4th Jacob Graber Northfield MN 1st - 52 1st - 52   1st - 56
Belt Winner 3rd/4th Logan Grant Cashton WI 2nd - 69   3rd - 72 1st - 69
Belt Winner 5th/6th Gage Gross Milton WI   3rd - 95 4th - 95 4th - 95
Belt Winner 7th/8th Ayden Grulke Mayville WI 1st - HWT 2nd - HWT 2nd - HWT 1st - 175
Belt Winner 3rd/4th Cole Gunderson Baldwin WI 3rd - 52   1st - 52 2nd - 52
Belt Winner 3rd/4th Harper Hamacher Becker MN 1st - 72 1st - 72   3rd - 72
Belt Winner 7th/8th Braeden Hamill Howard WI 3rd - 80 2nd - 80 2nd - 80  
Belt Winner 7th/8th Waylon Hargrove La Crescent MN 2nd - 130 1st - 130 2nd - 130  
Belt Winner 3rd/4th Lincoln Havens Blue Mounds WI   3rd - 115 4th - 115 2nd - 115
Belt Winner 5th/6th Leland Havens Blue Mounds WI 3rd - 155 3rd - 155 3rd - 155  
Belt Winner 5th/6th Elliot Havlish Osceola WI 1st - HWT   1st - HWT 1st - HWT
Belt Winner 5th/6th Brendan Henderson Fountain City WI 2nd - 65   2nd - 65 2nd - 65
Belt Winner 5th/6th Nathan Henderson Fountain City WI 3rd - 86   1st - 86 1st - 86
Belt Winner 3rd/4th Cam Henry Moorhead MN 4th -105 2nd - 105 1st - 105 3rd - 105
All-Midwest 7th/8th Payton Herbst North Branch MN 1st - 110 1st - 110 1st - 110  
Belt Winner 7th/8th Aiden Hippen Clear Lake IA 1st - 130 2nd - 130   1st - 130
Belt Winner 3rd/4th Chase Hoffmann Pine Island MN 4th - 80 1st - 80   4th - 80
Belt Winner 5th/6th Nathan Hoopman Woodbury MN   4th - 65 4th - 65 1st - 65
Belt Winner 7th/8th Aaron Howard Menomonie WI 3rd - 100 2nd - 100 2nd - 100  
Belt Winner Pre-K/K Jordy Ignaszewski Wells MN 2nd - 50 3rd - 50 2nd - 55  
Belt Winner 1st/2nd Dylan Ingalls Dell Rapids SD 4th - 60   4th - 60 2nd - 65
Belt Winner 5th/6th Mason Javers Minneota MN 3rd - 120   2nd - 120 4th - 120
Belt Winner 1st/2nd Trevin Johnson Wanamingo MN 2nd - 80 1st - HWT 1st - 80  
Belt Winner 7th/8th Braden Johnson Cumberland WI 1st - 85 2nd - 85 2nd - 90  
Belt Winner 7th/8th Jacob Kidder Hartford WI 2nd - 120   2nd - 125 4th - 125
Belt Winner 1st/2nd Gannon Knutson Decorah IA 2nd - 45 3rd - 50 2nd - 45  
Belt Winner 1st/2nd Kinsley Kothenbeutel Oronoco MN 3rd - 45   3rd - 45 2nd - 45
Belt Winner 3rd/4th Connor Krech Andover MN 2nd - 56 4th - 56   3rd - 56
Belt Winner 7th/8th Dreyton Kren Fall Creek WI 1st - 70 2nd - 70 1st - 70  
Belt Winner 7th/8th Boston Kuschel Clear Lake MN   3rd - 90 2nd - 95 1st - 95
Belt Winner 5th/6th Brodey Lewis Beloit WI 3th - 74 1st - 74 3rd - 70 4th - 74
Belt Winner 1st/2nd Jaxon Liffrig Zumbrota MN 3rd - 50 4th - 50   4th - 50
Belt Winner 5th/6th Jacob Lootans Jr. Eau Claire WI 1st - 110 1st - 110   3rd - 110
Belt Winner 3rd/4th Tyler Lyden Andover MN 2nd - 60 3rd - 60   4th - 60
Belt Winner 7th/8th Eli Maier Blue Mounds WI 4th - 140 4th - 140 4th - 140  
All-Midwest 1st/2nd Spencer Mattson Eau Claire WI 1st - 45 1st - 50 1st - 45  
Belt Winner 3rd/4th Tyson Meagher Paynesville MN 1st - 69 2nd - 69 1st - 69 1st - 72
Belt Winner 7th/8th Barrett Mieras Cedar Rapids IA 2nd - 150 3rd - 150   2nd - 140
Belt Winner 3rd/4th Zeke Mikolyzk Prior Lake MN 3rd - 66 3rd - 66   4th - 66
Belt Winner 7th/8th Rocco Mikolyzk Prior Lake MN 2nd - 70 1st - 70 2nd - 70 1st - 70
All-Midwest 3rd/4th Beckett Moyer Pella IA 1st - 56 1st - 56 1st  - 56  
Belt Winner 3rd/4th Sirr Muckerheide Manitowoc WI 4th - 69 4th - 69 1st - 66  
Belt Winner 1st/2nd Josiah Nelson Pennock MN   4th - 55 4th - 55 3rd - 50
Belt Winner 3rd/4th Danan Nelson Rochester MN 2nd - 115 2nd - 115 1st - 115  
Belt Winner 7th/8th Olin Neuville De Pere WI 3rd - 110 3rd - 110 2nd - 110  
Belt Winner 7th/8th Tristan North West Allis WI 1st - 105   2nd - 105 1st - 110
Belt Winner 5th/6th Owen Parish Dennison MN 1st - 65 1st - 70   1st - 70
Belt Winner 5th/6th Tyler Paulson Onalaska WI 1st - 90 3rd - 90   2nd - 90
Belt Winner 7th/8th Luke Pember Menomonie WI   3rd - 120 2nd - 120 1st - 120
Belt Winner 7th/8th Alexander Penzkover La Crosse WI 3rd - 95   3rd - 95 2nd - 95
Belt Winner 5th/6th Judah Perrault Hutchinson MN 4th - 82 3rd - 82 2nd - 82 2nd - 82
Belt Winner 5th/6th Hunter Polikowsky Chatfield MN 2nd - 120 1st - 120   1st - 120
All-Midwest 5th/6th Elias Reed Manitowoc WI 3rd - 130 1st - 130 1st - 130 1st - 130
Belt Winner 5th/6th Logan Refsnider Andover MN 1st - 86 3rd - 86 3rd - 86 3rd - 86
Belt Winner 3rd/4th TJ Richardson Cottage Grove MN 2nd - 75 2nd - 72 4th - 75  
Belt Winner 3rd/4th Liam Rouleau Eau Claire WI   3rd - 69 2nd - 69 4th - 69
Belt Winner 7th/8th Brayden Scheffers Melcher-Dallas IA 2nd - 115 4th - 115   1st - 115
Belt Winner 5th/6th Colton Schultz Wilmington IL 2nd - 86 1st - 86 2nd - 86  
Belt Winner 5th/6th Lincoln Schulz Farmington MN 1st - 60 1st - 60 3rd - 65  
Belt Winner 3rd/4th Bly Scott Brewster MN 1st - 90 1st - 90 2nd - 90 3rd - 90
Belt Winner 5th/6th Colton Shaffer Montezuma IA 4th - 102 2nd - 95 1st - 95  
Belt Winner 7th/8th Bryce Shepard Menomonie WI   3rd - HWT 1st - HWT 1st - HWT
Belt Winner 3rd/4th Bryce Siem St. James MN 1st - 85   2nd - 85 2nd - 85
Belt Winner 3rd/4th Jack Smude Blaine MN 3rd - 105 1st - 105   1st - 105
Belt Winner 5th/6th Liam Sommer Wanamingo MN   3rd - 78 2nd - 78 3rd - 78
Belt Winner 7th/8th Payten Sorbel Blue Earth MN 3rd - 70 3rd - 70 3rd - 70 3rd - 70
Belt Winner 5th/6th RJ Sorensen Minneota MN 2nd - 130 3rd - 130 3rd - 130 2nd - 130
Belt Winner 3rd/4th Asher Thomas Lakeville MN 3rd - 95 1st - 95 1st - 95 2nd - 95
Belt Winner 5th/6th Eli Tibbs Howard WI   4th - 90 3rd - 90 2nd - 86
Belt Winner 3rd/4th Benjamin Tokin Woodbury MN 3rd - 85 4th - 85 3rd - 90  
Belt Winner 1st/2nd Carson Torkelson Wisconsin Dells WI 2nd - 55 1st - 55 1st - 55 3rd - 55
Belt Winner 3rd/4th Ryder Uhlenhake Ossian IA 4th - 60 4th - 60 3rd - 60  
Belt Winner 5th/6th Eli Wagner Mora MN 3rd - HWT 3rd - HWT 4th - HWT  
Belt Winner 1st/2nd Gage Wangen Stewartville MN 3rd - 65 2nd - 70 1st - 65  
Belt Winner 1st/2nd Kash Ward Grand Rapids MN 2nd - 70 3rd - 70 2nd - 70 4th - 70
Hall of Fame Pre-K/K Briggs Weber Bangor WI 1st - 50 1st - 50 1st - 45 1st - 50
Belt Winner 1st/2nd Bransen Weber Bangor WI 3rd - 60 3rd - 60 2nd - 60  
Belt Winner 7th/8th Dylan Weigel Platteville WI 3rd - 120 2nd - 125 1st - 120  
Belt Winner 5th/6th Mitchell Williams Cresco IA 3rd - 78 2nd - 78 1st - 82  
Belt Winner Pre-K/K Coy Wilson Grand Rapids MN Eligible 1st - 55 1st - 55 2nd - 55
Belt Winner 1st/2nd Trevor Wilson Grand Rapids MN 1st - 70 4th - 70 1st - 70 2nd - 70
Belt Winner 7th/8th Braxton Winkey Ames IA 2nd - 85   1st - 85 2nd - 90
Hall of Fame 5th/6th AJ Woerpel Appleton WI 1st - 78 1st - 78 1st - 78 1st - 78
Belt Winner Pre-K/K Tanner Wolf Cohasset MN 2nd - 45   2nd - 45 2nd - 45
Belt Winner 1st/2nd Tucker Wolf Grand Rapids MN 4th - 65   3rd - 65 4th - 65
Belt Winner 5th/6th Jack Wolf Grand Rapids MN 2nd - 110   4th - 110 4th - 110
Belt Winner 3rd/4th Owen Wusterbarth Kiel WI 3rd - 69 3rd - 72 2nd - 72  
Hall of Fame 5th/6th Jayden Zajac Pierz MN 1st - 155 1st - 155 1st - 155 1st - 155
Belt Winner 3rd/4th Ember Zupanc Marshfield WI 2nd - 90   4th - 90 4th - 90